2020 m. kovo 6-8 d. Vilniuje, Lietuvos parodų ir kongresų centre Litexpo vyks trys tarptautinės šunų parodos! Kviečiame dalyvius registruotis.

Lietuviškai   |   English
Kontaktai
E.Kinologija

Elektroninė šunų duomenų bazė

Šunys prailgina mūsų gyvenimą

Vyresnio amžiaus žmonėms keturkojai draugai gali turėti didelės įtakos jų gyvenimo kokybei – rodo atlikti tyrimai.

 

Pirmiausia, aktyviai su augintiniais laiką leidžiantys senoliai gali džiaugtis kur kas geresne sveikata nei jų bendraamžiai, gyvenantys vieni.

Gyvūnai augintiniai gali būti vienas iš sprendimų, svarstant, ką daryti su vis labiau senėjančia visuomene ir kaip sumažinti gydymui skirtas išlaidas.

Tyrimo išvados buvo paskelbtos 2017 m. gegužės mėn. Briuselyje vykusioje konferencijoje „Augintinių nauda Europos Sąjungai“, kurioje dalyvavo mokslininkai, gydytojai, nevyriausybinių organizacijų bei zoologijos pramonės atstovai.

Europai ir toliau sparčiai senstant, prognozuojama, kad 2050 metais šiame žemyne gyvens daugiau pagyvenusių, nei jauno amžiaus žmonių. Ši situacija sėja nerimą dėl sveikatos priežiūros ir socialinės apsaugos sistemų.

Kaip gyvūnai augintiniai gali prisidėti sprendžiant šį iššūkį?

Kiekvienas, namie turintis keturkojį draugą, apibūdina jį pačiais gražiausiais epitetais – tai ištikimiausias palydovas, kuris kasdien suteikia labai daug džiaugsmo. Maža to, moksliškai įrodyta, kad ši draugystė turi teigiamos įtakos žmogaus sveikatai.

Kompanijai „Mars“ priklausantis „Waltham“ gyvūnų augintinių mitybos centras atliko mokslinius tyrimus, kurie parodė, kad gyvūnų augintinių savininkai nugyvena ilgesnį ir sveikesnį gyvenimą. Pavyzdžiui, šuo skatina nuolatinį savo šeimininko fizinį aktyvumą, o tai turi teigiamos įtakos kraujagyslėms ir širdies veiklai bei leidžia išvengti per mažo judėjimo rizikos.

„Faktai rodo, jog šunį turintys vyresnio amžiaus žmonės dvigubai dažniau ilgą laiką išlieka fiziškai aktyvūs, nei tie, kurie jo neturi“, – sako „Waltham“ centro žmogaus ir gyvūno sąveikos mokslinė vadovė Dr. Sandra McCune.

Socialiniai ir emociniai aspektai yra ne mažiau svarbūs, norint džiaugtis aktyvia, sveika ir prasminga senatve.

Augintinis dažnai tampa įvairių pokalbių pretekstu, leidžia užmegzti tvirtesnę draugystę, naujus santykius.

Be to, gyvūnai augintiniai suformuoja tam tikrą dienos rutiną ir tampa ištikimais draugais, o tai labai svarbu sprendžiant vienatvės ar depresijos problemas, ypač po artimojo netekties.

Bendravimas ir rūpinimasis savo augintiniu gali sumažinti stresą ir nerimą.

Pastebėta, kad maitinant šunį, žmonėms, kuriems diagnozuota demencija, sumažėja jų susijaudinimas.

Kitas pavyzdys, jei restorane, kuriame pietauja šia senatvės liga sergantys žmonės, yra akvariumas, jie kur kas lengviau sutelkia savo dėmesį į valgymo procesą.

Viso to rezultatas – vyresnio amžiaus žmonės reikalautų mažiau paramos iš sveikatos priežiūros ir socialinės apsaugos sistemos.

„Remiantis Linkolno universiteto tyrimu, buvo paskaičiuota, kad Jungtinėje Karalystėje tai leistų sutaupyti 2,45 mlrd. svarų sterlingų per metus.

Be to, augintinių šeimininkai, pirkdami savo gyvūnams ėdalą bei vesdami juos pas veterinarijos gydytojus, prisidėtų prie ekonomikos augimo“, – teigia Myriam Cohen, „Mars Petcare“ padalinio Europoje prezidentė.

Konferencijos dalyviai diskutavo apie iššūkius, su kuriais susiduria augintinius turintys senjorai – su jų išlaikymu susijusios išlaidos, slaugytojų ir senelių namų požiūris į naminius gyvūnus augintinius.

Renginio dalyviai vieningai sutarė, jog šiai temai reikia skirti daugiau dėmesio ir apie galimybes bei geresnes sąlygas senjorams laikyti gyvūnus augintinius daugiau diskutuoti su politikais ir įvairiomis institucijomis, sveikatos rūpybos, veterinarijos srityse dirbančiais profesionalais, taip pat slaugytojais ir kitais suinteresuotais asmenimis .

UAB „Mars Lietuva“ informacija

Guodos Kavaliauskaitės nuotr.