2020 m. kovo 6-8 d. Vilniuje, Lietuvos parodų ir kongresų centre Litexpo vyks trys tarptautinės šunų parodos! Kviečiame dalyvius registruotis.

Lietuviškai   |   English
Kontaktai
E.Kinologija

Elektroninė šunų duomenų bazė

Atsargiai: erkės!

Atšilo. Vis dažniau su savo augintiniais norime ilgiau pabūti lauke, pasivaikščioti gamtoje. Tačiau kaip apsaugoti juos nuo pavojingų išorės parazitų – erkių? Kaip išvengti erkių platinamų ligų, ypač – babeziozės ar Laimo ligos, kuria gali sirgti ir žmonės, ir šunys.

 

Kad neįsisiurbtų…

Veterinarijos gydytojai jums gali rekomenduoti įvairių apsaugos nuo išorės parazitų priemonių.

Jų nuomone, vienos veiksmingiausių – kartą per 3 mėnesius vartojamos tabletės, sukurtos naudojant naujas veikliąsias medžiagas (įsisiurbusi erkė gauna neurotoksino „porciją“ ir nebegali savo seilėmis apkrėsti šunį).

Veterinarijos gydytojai sako, kad jokio nepageidaujamo, šalutinio šių tablečių poveikio nepastebėta. Tabletės veikia ne tik erkes, bet ir kitus išorės parazitus.

Taip pat galima vartoti specialius lašiukus, priešparazitinius antkaklius, purškalus, tačiau jie ne visada yra veiksmingi. Sakykime, su augintiniu jūs vaikštinėjate per lietų arba jis įšoka į vandens telkinį – sušlapus kailiui, aerozolio poveikis silpnėja.

Kai kurie jautresni šuniukai netoleruoja chemiškai apdoroto priešparazitinio antkaklio, tokiu atveju pasirenkamas vadinamasis „biologinis antkaklis“, bet jo poveikis yra silpnesnis.

Priešparazitiniai lašiukai, lašinami ant šuns keteros, pasižymi ilgesniu poveikiu, tačiau šeimininkas turi nepamiršti termino, kada vėl būtina juos užlašinti, nuolat stebėti, ar šuo „neprisirinko“ erkių papilvėje, kirkšnyse, už ausų.

Jeigu įsisiurbė…

Įsisiurbusią erkę reikia labai atsargiai ištraukti. Traukiama specialiu pincetu – suimama ne už kūno, o už galvutės, atsargiai sukama prieš laikrodžio rodyklę.

Erkės galvutei nutrūkus, ta vieta patepama jodu arba briliantine žaluma (svetimkūnis savaime pasišalina). Tepti aliejukais ar kitokiais riebaliniais tepalais negalima.

Negalima laukti, kol kraujasiurbė erkė išpamps ir nukris pati.

Negalima leisti, kad nukritusi ji vėl pridėtų kiaušinėlių.

Babeziozės inkubacinis laikotarpis – 2-3 sav., Laimo ligos – 4-5 savaitės.

Babeziozę erkės aktyviai platina nuo kovo pradžios iki birželio vidurio, taip pat ir rugsėjo, spalio mėnesiais.

Jeigu jūsų augintinis tapo vangus, prarado apetitą, ėmė karščiuoti, pakito jo šlapimo spalva, gleivinės tapo blyškios, skubiai kreipkitės į veterinarijos gydytoją – tai gali būti erkių sukelta liga.

Atsakingam šeimininkui visada turi rūpėti augintinio sveikata.

Daugiau informacijos: https://www.vetmed.lt/butina-zinoti-auginant-suni-kate/parazitiniu-ligu-profilaktika/

G.Kavaliauskaitės nuotr.