2020 m. kovo 6-8 d. Vilniuje, Lietuvos parodų ir kongresų centre Litexpo vyks trys tarptautinės šunų parodos! Kviečiame dalyvius registruotis.

Lietuviškai   |   English
Kontaktai
E.Kinologija

Elektroninė šunų duomenų bazė

Trumpaplaukis vengrų vižlas

Trumpaplaukių vengrų vižlų veislė talpina savyje labai daug – šeimos draugą, kompanioną, linksmintoją – klouną, sportininką, medžiotoją ir… „genijų“.

 

Pragyvenęs daugybę karų ir amžių, buvęs ties išnykimo riba, selektyvaus veisimo dėka trumpaplaukis vengrų vižlas įkūnija grožio, elegancijos, draugiškumo ir išskirtinių medžioklinių savybių derinį.

Istorija

Trumpaplaukis vegrų vižlas yra auksinės spalvos, be galo elegantiškas ir aristokratiškas šuo, kurio ištakos siekia IX amžių, kai kariaujančios vengrų gentys ėmė migruoti iš Azijos stepių.

Toks vižlas, kokį matome dabar, kilo kryžminant ankstyvųjų vengrų imigrantų atsivežtus šunis su turkų „geltonaisiais šunimis“, atvežtais XVI amžiuje turkų invazijos metu.

Turkų invazija truko 15 metų ir iki XVI amžiaus pabaigos trumpaplaukiai vengrų vižlai tapo visuotinai pripažinta veisle.

Vižlai ilgą laiką priklausė tik kilmingoms bajorų šeimoms ir buvo veisiami privačiuose veislynuose.

Kadangi šalies regionų gamtovaizdis labai skyrėsi, vižlai buvo mokomi būti universaliais pagalbininkais daugelyje žmogaus sugalvotų „žaidimų“.

Vižlai turėjo pasižymėti išskirtinėmis medžioklinėmis savybėmis – būti greiti, turėti labai gerą uoslę, puikiai dirbti vandenyje vandens paukščių medžioklės metu, su  gentainių grupe dalyvauti šernų ir vilkų medžioklėje.

Po Antrojo pasaulinio karo, kuomet Vengriją okupavo sovietai, trumpaplaukiams vengrų vižlams, kurie laikyti vengrų gerovės ženklu, buvo pasirašytas nuosprendis. Šio karo metu buvo sunaikinta apie 90 procentų vižlų. Tik kelių pasišventusių veisėjų pastangomis trumpaplaukių vengrų vižlų veislė buvo šiaip ne taip išsaugota.

Pirmieji trumpaplaukiai vengrų vižlai užregistruoti Lietuvoje ne taip jau seniai, 2005 ir 2007 metais.

Nepaisant ilgus metus vykusių revoliucijų, pilietinių karų, invazijų ir okupacijų, trumpaplaukių vengrų vižlų veislė buvo išsaugota dėka jos mylėtojų ir puoselėtojų. Ačiū jiems, kad turime tokius nuostabius šunis.

Ar trumpaplaukis vengrų vižlas yra šuo, tikrai skirtas jums?

Trumpaplaukis vengrų vižlas – išskirtinės elegancijos, labai gero būdo ir be galo nuovokus šuo.

Lengvai dresuojamas ir paklusnus, orientuotas į šeimą ir žmogų. Augintas ir veistas aristokratų, trumpaplaukis vengrų vižlas turi puikų humoro jausmą ir norą žaisti. Ne veltui jis ilgą laiką buvo vadintas „aristokratų klounu“.

Vengrų vižlas yra šuo, kuriam žmogaus draugija yra labai svarbi, paliktas ar būdamas toli nuo žmogaus, jis jausis be galo vienišas ir nelaimingas. Tačiau, kaip ir kiekvienas sveikos psichikos šuo, tinkamai mokomas, jis tikrai išmoks būti namuose vienas ir kantriai laukti jūsų grįžtančio iš darbo.

Trumpaplaukis vengrų vižlas  yra „lipnus“ šuo, kas reikštų, jog jam labai svarbu žmogaus prisilietimas. Jei to negaus, visomis išgalėmis mėgins atkreipti jūsų dėmesį, prisiliesdamas snukiu ar apsikabindamas jūsų ranką priekinėmis letenomis arba paprasčiausiai švelniai padės koją jums ant kelių.

Trumpaplaukis vengrų vižlas yra be galo jautrus šuo, todėl visos griežtos ir žiaurios dresūros metodikos jį padarys liūdną ir baikštų.

Tik skatindami ir tinkamai motyvuodami užsiauginsite nuostabų šeimos draugą, kuris puikiai jaus jūsų gerą ar blogą nuotaiką, žinos, kada galima siausti ir dūkti, o kada ramiai stebėti aplinką.

Jis išskirtinai prieraišus, todėl visada bus šalia jūsų, kur tik eisite: į lauką, vonią ar kitur.

Kalbant apie vengrų vižlus, reikia paminėti, kad burna yra svarbi trumpaplaukių vengrų vižlų bendravimo priemonė. Vižlas su jumis kalbės, verkšlens, skųsis arba „leis“ kitus garsus. Ir tai nereiškia, kad yra triukšmingas šuo, paprasčiausiai toks jo bendravimo su žmogumi būdas. Nes situacijose, kuomet reikia absoliučios tylos, sakykime, medžioklėje, – vižlo neprakalbinsite…

Vižlas yra gana sargus, svetimiems nelabai patiklus šuo. Jei kitų veislių šunims šeimininkas yra tik šeimininkas, vižlui jis yra „Dievybė“. Todėl, jei, atėjus svečiams, Labradoro retriveris šoks tiesiu taikymu sveikintis ir ieškoti skaniukų, tai trumpaplaukis vengrų vižlas atsargiai žvilgtels, o bendrauti pradės tik artimiau susipažinęs. Taip yra todėl, kad vengrų vižlui šeimininkas yra visas jo gyvenimas. Visi kiti žmonės ir šunys nėra tokie svarbūs ir brangūs kaip jis.

Trumpaplaukis vengrų vižlas beveik neturi šuniško kvapo, jo kailis trumpas, be pavilnės, todėl priežiūra gana paprasta. Tačiau neapsigaukite – trumpaplaukis vengrų vižlas kaip ir visos kitos šunų veislės gausiau šeriasi du kartus per metus.

Penki dalykai apie vengrų vižlus, kuriuos būtina žinoti:

1.    Vengrų vižlas norės būti su jumis kuo ilgiau ir kuo arčiau.
2.    Vengrų vižlas yra energingas šuo.
3.    Vengrų vižlas yra puikus medžiotojas.
4.    Vengrų vižlas nepakenčia žiauraus elgesio.
5.    Vengrų vižlas – ne kiekvienam…

Trumpaplaukio vengrų vižlo medžioklės instinktai

Trumpaplaukis vengrų vižlas yra medžioklinė šunų veislė, kuri puikiai dirba tiek sausumoje, tiek vandenyje, medžioja fazanus arba antis, nė kiek nenusileisdama kitiems septintosios medžioklinių šunų grupės atstovams.

Senais laikais Vengrijoje medžioklinio šuniuko atranka būdavo itin griežta – giminei pratęsti palikdavo tik pačius drąsiausius, turinčius stipriausius medžioklinius instinktus vižliukus. Neretai šūvis į orą nulemdavo tolesnį 2 mėnesių šuniuko likimą.

Šiais laikais didžioji dalis vengrų vižlų veislynų Vengrijoje veisia medžioklinių linijų vižlus ir tik keletas veislynų veisia „parodinius“ vengrų vižlus.

Kita dalis vengrų vižlų veislynų Vengrijoje maišo medžioklines ir nemedžioklines šunų linijas, tačiau siekia neprarasti labai svarbių vižlo prigimtinių savybių bei išsaugoti puikų eksterjerą.

Tačiau visiems vengrų vižlų veislynams Vengrijoje, norintiems veisti vengrų vižlus,  privaloma išlaikyti minimalius reikalavimus turintį egzaminą. Ir tie, kas turi medžioklinius šunis, ties šiuo egzaminu paprastai nesustoja, toliau dirbdami tiek medžioklėje, tiek parodydami savo šunis vietos arba tarptautinėse  varžybose. Ir,  beje, trumpaplaukių vengrų vižlų rezultatai yra išties puikūs net ir pasaulinio lygio varžybose.

Medžioklinio vižlo diena Vengrijoje prasideda visiškai įprastai. Neretai pamatysi vaizdelį: džipu važiuoja rančos laukais šeimininkas, o paskui jį bėga ištikimasis vižlas. Šeimininkas, važiuodamas per veidrodėlį išvysta nutilkusį prie paukščio savo augintinį, sustoja, išsiima šautuvą, pokšt ir iš pasivaikščiojimo grįžta su fazanu!..

Faktai apie sveikatą

Trumpaplaukiai vengrų vižlai yra sveika, stipri šunų veislė.

Jiems privalomas klubo sąnarių rentgenologinis tyrimas dėl klubo sąnario displazijos. OFA (Orthopedic Foundation for Animals) ataskaitoje trumpaplaukių vengrų vižlų klubo sąnario displazija sudaro tik 6,8 %, kai tuo tarpu Labradoro retriverių – 11,6 %, auksaspalvių retriverių – 19,4 %.

Odos negalavimai taip pat nedažni: sezoninė alergija stebima 6,99 %, maisto alergija 4,79 %, demodekozė 6,27 %.

Paveldimos akių ligos vižlams pat itin retos, jos sudaro apie 0,3% . Paveldimas autoimuninis tiroiditas stebimas 2,3 % (kitoms šunų veislėms sudaro apie 2,5 %). Epilepsija pasitaiko retai (3,07 %), galimai paveldima autosominiu recesyviniu keliu, perduodama tam tikroms vengrų vižlų linijoms.

Hemangiosarkoma sudaro 2.91 %, širdies negalavimai – 0,6%.

Taigi trumpaplaukių vengrų vižlų vidutinė gyvenimo trukmė yra 13 metų, gerai prižiūrimas vižlas gali savo šeimą džiuginti iki 16-17 metų.

Kas svarbu, renkantis trumpaplaukio vengrų vižlo šuniuką?

Renkantis šunį pirmiausia patartume nesigrožėti mažu vengrų vižliuku, nes jis niekada nepalieka abejingų. Pirmiausia rekomenduotume susipažinti su suaugusiais trumpaplaukiais vengrų vižlais ne tik namuose, bet ir lauke. Nes išauklėtas vengrų vižlas namuose yra ramus, ir žmogus, nežinodamas, kokia jėga ir energija slypi jame, gali neteisingai pasirinkti šuns veislę.

Šios  veislės šunys gyvena ilgai, todėl atsakingas veisėjas neabejotinai skirs jums laiko, siekdamas, kad jo šuniukui netektų keisti šeimos ir keliauti iš rankų į rankas. Taigi, jei esate lėtas iš prigimties žmogus, nemėgstate pasivaiksčiojimų ir prisilietimų, esate nekantrus – trumpaplaukis vengrų vižlas ne jums.

Renkantis šunį labai svarbu viską gerai pasverti ir apgalvoti. Ir jei yra nors menkiausia abejonė, geriau apsisukti ir šuniuko nepirkti. Vadų buvo, yra ir bus, o neteisingas sprendimas gali labai daug kainuoti tiek šuniukui, tiek jo šeimai.

Visgi nusprendus įsigyti trumpaplaukį vengrų vižlą, patartume nuvažiuoti į keletą veislynų, pabendrauti su veisėjais ir jų šunimis. Nes vengrų vižlai skirtinguose veislynuose skiriasi ne tik savo išvaizda, bet ir būdu.

Taip pat rekomenduojama atkreipti dėmesį į šunų veisėją, pasidomėti jo požiūriu į šunis, savo veiklą bei į potencialias šeimas jo šuniukams.

Atsakingas veisėjas visuomet pasidomės būsima savo šuniuko šeima, užduos klausimus, kad įsitikintų, jog šuniukas pateks į geras rankas.

Ir neįsižeiskite, jei veisėjas, pajutęs, kad jūsų sprendimas įsigyti vengrų vižlą nėra tinkamas, apie tai perspės arba dėl tam tikrų priežasčių atsisakys mažylį parduoti.

Tačiau jeigu šunų veisėjas jūsų nieko neklausia, o tik įkyriai siūlo šuniukus, verta suklusti: ar tikrai viskas yra gerai. Perkant šuniuką būtina pasidomėti tėvų sveikatos tyrimais bei paklausti apie šuniuko pirkimo pardavimo sutartį. Rūpestingas veisėjas visuomet stengsis pateikti sutartį, kuri užtikrintų puikią šuniuko ateitį, tuo pačiu suteiktų tam tikras garantijas. Su atsakingu veisėju šeima įsigis puikų patarėją šuns auginimo ir auklėjimo klausimais, o gal net ir būsimą draugą.

Atvykus trumpaplaukiam vengrų vižlui į namus, derėtų nepamiršti dresūros pamokų. Tai labai svarbu, kad sustiprėtų ryšys tarp šeimininko ir jo augintinio. Nieko nėra baisiau už neauklėtą energingą šunį.

Kiek į savo šuniuką įdėsite laiko ir pastangų iki 1,5-2 metų, tiek turėsite visą likusį jo gyvenimą.

Tinkamose rankose trumpaplaukis vengrų vižlas yra nuostabus šeimos narys, puikus medžiotojas ir sportininkas, tikras vaikų draugelis, ištikimiausias jūsų bičiulis iki paskutinio savo atodūsio.

Daiva ir Erikas Garšvai

Nuotraukos iš veislyno archyvo

Informacijos šaltiniai

Memories—Vizsla Firsts, Vizsla News (January, 1973): 13.
All-Breed Fixture Set at Ladentown, New York Times, August 31, 1952, p. 56. Retrieved from ProQuest Historical Newspapers The New York Times 1851-2005).
Berner, Michel. http://www.miravizslas.com/Accessed multiple times, June-July, 2009, and March, 2013.
Boggs, Bernard C. The Vizsla. Jackson, OH: Glenbrier Publishing, 1982.
Boggs, Bernard C., The Vizsla. 2nd rev. ed. Springfield, OH: Behi Publishing, 2000.
Boggs, Diana. http://thevizslaksentinel.com/Accessed multiple times, June-July, 2009.
Carpenter, May, “History of the Vizsla Club of America, Inc.” in Decade of Vizslas—1960-1970. Vizsla Club of America, 1974.
Chagrin Valley Kennel Club. Show Catalog (Sunday, August 29, 1965): 31-34.
Coffman, Marion, “Beginnings—Dr. Ivan Osborn,” Vizsla News (March/April, 2000): 24, 26.
Jerold Bell,Kathleen Cavanagh,Larry Tilley,Francis W. K. Smith. Veterinary Medical Guide to Dog and Cat Breeds, 2012. P. 463-464.
http://www.trio-kennel.lt
http://toldin.com/content/bit-vizsla-history-chapter-1
http://www.findfast.org/dogs/facts-about-vizslas.htm
http://magyarvizslaklub.hu
http://www.vizslahealth.net/illnesses/