2020 m. kovo 6-8 d. Vilniuje, Lietuvos parodų ir kongresų centre Litexpo vyks trys tarptautinės šunų parodos! Kviečiame dalyvius registruotis.

Lietuviškai   |   English
Kontaktai
E.Kinologija

Elektroninė šunų duomenų bazė

Havanos bišonas

Havanos bišonas, kilęs iš Kubos, kaip tikras šiltųjų kraštų atstovas yra visus mylintis, draugiškas, charizmatiškas, daug žavesio turintis šuo.

 

Pažiūrėk į mane!

Mažas, bet tvirtas, nesunkiai prisitaikantis, lengvai bendraujantis su žmonėmis – dėl šių savybių tai labai patogus miesto šuo.

Jam gera visur, kur gali būti dėmesio centre ir arti savo šeimininkų.

Šios veislės šunų temperamentas ir kailio struktūra – tai bruožai, išskiriantys Havanos bišonus iš kitų šunų veislių.

Havanos bišonų standartas primygtinai pabrėžia temperamento išsaugojimą – šuo turi turėti labai daug žavesio, būti draugiškas, protingas ir žaismingas.

Havanos bišonas yra ryškus ir gyvas šuo, kuriam patinka mokytis triukų ir žaisti žaidimus su savo šeimininkais. Jis turi humoro jausmą ir labai mėgsta dėmesį. Kad sulauktų reakcijos, krečia juokingus triukus, todėl dar yra vadinamas šunimi klounu.

Jį lengva mokyti, todėl šios šunų veislės istorijoje dažnai minima, kad tai viena iš veislių, kurią Europoje dažnai buvo galima pamatyti cirko arenose.

Gyvenimas su Havanos bišonu išskirtinai malonumas.

Galite tikėtis, kad visada tai bus linksmai nusiteikęs, draugiškas, protingas gyvūnas, geriausias jūsų draugas, kuris prisitaikys prie jūsų gyvenimo būdo ir darbų grafiko.

Havanos bišonų veislė idealiai tinka asmeniui, kuris nori turėti nedidelį, aktyvų šunį, kuriam nereikia didelio kiemo ir kuris nereikalauja ilgų, dažnų pasivaikščiojimų bei žaidimų.

Tai puiki veislė žmonėms, kurie turi vaikų ar kitų gyvūnų, nes šio šuns entuziazmas ir temperamentas leidžia su visais puikiai sutarti.

Dėl savo gebėjimo jausti žmogaus nuotaiką ir prie jos prisitaikyti Havanos bišonai visame pasaulyje yra populiarūs kaniterapijoje, ypač senelių namuose.

Šis šuo – didelė asmenybė mažame kūne. Kol Havanos bišonas turi mylinčią šeimą, jis bus laimingiausias šuo. Prisitaikys prie bet kokių aplinkybių, kad tik galėtų būti su savo mylimais šeimininkais.

Išvaizda

Havanos bišonas yra 23-27 cm aukščio ties ketera, tvirtas šuo. Švelnios išraiškos, didelėmis, tamsiai rudomis „migdolinėmis“ akimis.

Harmoningai sudėtas, kūnas stačiakampio formos. Kaklas šiek tiek išlenktas, vidutinio ilgio, sklandžiai pereinantis į nugarą, kuri šiek tiek „pakyla“ nuo keteros link kryžiaus. Apžėlusi uodega lenkta į priekį virš nugaros.

Havanos bišonų veislė gana savita, turinti keletą savybių, nebūdingų kitoms šunų veislėms.

Tai kailis, būdingas tik šiai šunų veislei, bųtent dėl jo šuo dažnai pavadinamas „Havanos šilko šunimi”: kailis šilkinis, lengvos tekstūros, dvisluoksnis (išorinis sluoksnis ir pavilnė).

Išorinis sluoksnis šiek tiek sunkesnis, ilgas, gausus ir gali būti banguotas arba šiurkštesnis bei purus.

Skirtingai nei daugelis bišonų veislių, žinomų dėl savo balto kailio, Havanos bišonas gali būti bet kokios kailio spalvos ar spalvų derinio – baltos, aukso, juodos, sidabro, sabalo, šokolado.

Kai kas klaidingai mano, kad toks kailis vasarą apsunkina šuns gyvenimą, tačiau tokia plauko struktūra susiformavo išvedant veislę, kad šuo būtų apsaugotas nuo karštos atogrąžų saulės.

Kilmė ir istorija

Šaltiniai teigia, kad Havanos bišonai pasiekė Kubą su ispanų pirkliais 17 amžiuje kaip dovanos garsioms kubiečių šeimoms.

Yra žinoma, kad buvo du panašūs šunys, bet skirtingų veislių: mažytis baltas Blanquito de la Havana, kuris ir buvo to meto Europos aristokratų numylėtinis.

Antrasis šuo buvo kitos veislės, šiek tiek didesnis ir turėjo įvairiaspalvį kailį.

Laikui bėgant šios šunų veislės maišėsi ir buvo vadinamos įvairiai –  Havanese Silk Dog, Petit Chien Havane, Bichon Habanero.

Nuo pirmųjų dienų ši šunų veislė buvo Kubos turtingųjų simbolis. Iki 18 amžiaus vidurio Havanese buvo populiari tarp visos Europos aristokratų. Šiuos šunis augino karalienė Viktorija ir rašytojas Charles Dickens.

Kubos revoliucijos metu Havanos bišonų veislė praktiškai buvo sunaikinta, nes simbolizavo aukštesniosios klasės kultūrą. Daug šunų išsivežė iš Kubos nuo persekiojimų bėgusi aristokratija.

Gana ilgai Havanos bišonai balansavo ties išnykimo riba.

1970 m. keletas JAV veisėjų nusprendė atgaivinti charizmatiškąją šunų veislę ir pradėjo veisimo programą su 11 išlikusių Havanos bišonų.

1979 metais buvo sukurtas Amerikos Havanos bišonų mylėtojų klubas.

Entuziastai sėkmingai atkūrė veislę, kuri šiuo metu išgyvena tikrą Renesansą.

Jų pastangos atsipirko ir 2014 m. Havanos bišonai Jungtinėse Amerikos Valstijose užėmė 31 vietą tarp visų registruotų šunų veislių.

Šiandien ši veislė vadinama paprasčiausiai – Havanese ir yra laikoma nacionaline Kubos šunų veisle.

Europoje Havanos bišonai labai populiarūs šiaurės šalyse – Suomijoje, Švedijoje, Norvegijoje bei pietų šalyse – Prancūzijoje, Slovakijoje, Vengrijoje.

Lietuvoje pirmasis Havanos bišonas užregistruotas 2005 metais, o šiuo metu šis skaičius jau perkopė 200.

Lietuvos Havanos bišonai sėkmingai dalyvauja tarptautinėse šunų parodose.

Mūsų šalyje gyvena pasaulio jaunimo čempionas Lord Lucas Biely luč, pasaulio čempionė Kiss me Zafira Biely luč bei Europos čempionas In-digo Mano gentis.

Visi šie šunys – veislyno „Oaze Havana” augintiniai.

Sveikata

Havanos bišonai gyvena 10-15 metų.

Kaip visoms šunų veislėms, šiai veislei taip pat būdingi kai kurie sveikatos sutrikimai.

Dažniausiai pasitaiko akių ligų ir kelio girnelės išnirimų, tačiau iš esmės tai pakankamai sveika šunų veislė.

Rūta Gvazdaitienė
Veislyno „Oaze Havana“ nuotr.

https://www.havanese.org/breed-standard
http://www.akc.org/dog-breeds/havanese/
http://www.animalplanet.com/breed-selector/dog-breeds/toy/havanese.html
http://www.petwave.com/Dogs/Breeds/Havanese/Personality.aspx