2020 m. kovo 6-8 d. Vilniuje, Lietuvos parodų ir kongresų centre Litexpo vyks trys tarptautinės šunų parodos! Kviečiame dalyvius registruotis.

Lietuviškai   |   English
Kontaktai
E.Kinologija

Elektroninė šunų duomenų bazė

Biglis

Biglis – mažasis anglų skalikas. Drąsus ir draugiškas, vidutinio ūgio, tvirtas, ilgomis ausimis ir linksmai iškelta uodega – biglis prikausto visų dėmesį. O ko vertas saldus ir ilgesingas jo žvilgsnis, net apibrėžtas standarte, būtinas šios veislės šunims. Turbūt ne vienam biglio šeimininkui teko išgirsti: ir kodėl gi jo šuo toks liūdnas?..

Azartiški medžiokliai

Tačiau liūdnos akys – tik maskuotė. Bigliai yra energingi, aktyvūs ir labai smalsūs šunys.

Pirmiausia, jie – medžiokliai. Veislė buvo išvesta zuikių medžioklei, o dabar bigliai medžiotojams pasitarnauja ir sekdami sužeisto žvėries pėdsakais.

Nors daugelio biglių genealoginiame medyje jau kelios kartos šunų – tik namų numylėtinių arba parodų nugalėtojų – šie šunys tebeturi stiprų medžioklės instinktą, o medžiotojus žavi savo atkaklumu bei ištverme.

Puikiai šių dienų bigliams sekasi ir lauko bandymuose – varžybose, kuriose išbandomos šių šunų darbinės savybės.

Medžioklinė biglių prigimtis – užuomina būsimajam biglio šeimininkui. Biglių gyvenimo tempas – spartus. Kad šie šunys išeikvotų energiją, jiems reikia nemažai fizinio krūvio. Jis ypač svarbus jauniems, dar tik bręstantiems šunims.

Taip pat labai svarbi ir dresūra.  Bigliai yra savarankiški, atkaklūs šunys, todėl dažnai ieško „spragų“ šeimos hierarchijoje. Profesionali dresūra taip pat reikalinga siekiant suvaldyti karštą medžioklio temperamentą ir norint jaustis saugiai, jį paleidus atvirose teritorijose.

Nedresuoto biglio nerekomenduojama paleisti nuo pavadėlio, kadangi dėl stipraus medžioklės instinkto, pajutęs žvėries pėdsaką, šuo gali pabėgti nuo šeimininko.

Draugiški su visais

Nuo pat veislės atsiradimo skalikai buvo auginami gaujomis, todėl šie šunys turėjo gerai sutarti tarpusavyje. Biglių draugiškumas – iki šių dienų išlikusi puiki veislės savybė. Jie myli visus žmones, puikiai sutaria su kitais šunimis ir naminiais gyvūnais.

Namuose apsigyvenus bigliui, jo bus pilna visur – mažasis skalikas stengsis visur įkišti savo smalsią juodą nosytę.

Bigliui būtina draugija, jis turi gyventi kartu su žmonėmis, nuolat bendrauti, taigi šis šuo tikrai netinka sargauti, jis negali gyventi vienas lauko voljere.

…baltu uodegos galiuku!

Dažnai ieškantys šunelio sutrinka pamatę kitokį nei trijų spalvų biglį. Tačiau šiems šunims leidžiamos visos skalikų spalvos, taigi, spalvų gama labai plati.

Be trispalvių biglių (kurie taip pat gali būti skirtingų atspalvių bei skirtingo spalvų išsidėstymo), pasaulyje populiarūs ir dvispalviai – baltos ir rudos – spalvų bigliai.

Kiti spalvų deriniai pasitaiko rečiau. Vienintelė privaloma ir aiškiai apibrėžta spalvinė detalė – baltas uodegos galiukas, kadaise tarnavęs tam, kad šunį būtų lengviau pastebėti ir atskirti pievose bei miškuose.

Stiprūs ir sveiki

Biglių priežiūra – nesudėtinga. Kaip ir visiems šunims, reikia apžiūrėti ir išvalyti ausis, patrumpinti nagus, pašukuoti kailį, išmaudyti.

Šie šunys pakankamai stiprios sveikatos, išgyvena 12-15 metų. Bigliams nebūdingos alergijos, dėl savo tankaus trumpo kailiuko jie atsparūs įvairioms oro sąlygoms.

Tiesa, ilgos nulėpusios ausys sudaro palankesnes sąlygas ausų uždegimams, tačiau jas tinkamai prižiūrint (valant, nusausinant po maudynių), šių negalavimų galima išvengti. Kartais pasitaiko akių ligų, dažniau sutinkamas trečiojo akies voko liaukutės išsivertimas.

Jeigu ieškote augintinio, kuris prie jūsų prisijungtų žygiuose pėsčiomis, kelionėse baidarėmis, puikiai jaustųsi ir sutartų žmonių bei šunų draugijoje, verta apsvarstyti biglio kandidatūrą.

Šis šuo – šeimos narys, neišskiriantis vieno šeimininko, mylintis ir besidžiaugiantis visais, nemėgstantis vienatvės ir besidžiaugiantis, kai žmonės su juo užsiima ir bendrauja.

Nesvarbu, ar tai bus paklusnumo treniruotės, šunų vikrumo varžybos, medžioklės užsiėmimai, pasiruošimas parodoms, ar paprasčiausias smagus pasilakstymas laukuose – bigliui patinka viskas.

Parengė Biglių klubas, http://www.bigliuklubas.lt

Guodos Kavaliauskaitės nuotr.

 

Biglių sveikata ir gerovė

Bigliai – vieni iš nedaugelio šunų, kuriems pagal LKD veisimo reikalavimus nėra taikomi privalomieji sveikatos tyrimai, tačiau LKD išduoda kilmės dokumentus šuniukams tik tais atvejais, jeigu veisėjai laikosi privalomų veisimo reikalavimų, kurie įvesti dėl šių šunų sveikatos ir gerovės:

•    Kalės gali būti kergiamos nuo 18 mėn. iki 8 metų, patinai – nuo 12 mėn. amžiaus.
•    Pirmo šuniavimosi metu kalė negali būti vyresnė nei 7 metų.
•    Kitą kartą kalę galima kergti po šuniukų gimimo praėjus mažiausiai 8 mėnesiams.

Šuniukų tėvai privalo sudalyvauti bent dviejose parodose. Kalės turi gauti ne mažesnius įvertinimus negu „labai gerai“, patinai – ne mažesnius negu „puikiai“. Bigliai yra diskvalifikuojami šunų parodose ir negauna įvertinimų, jeigu yra agresyvūs arba pernelyg baikštūs, turi akivaizdžių fizinių arba elgsenos sutrikimų.

Atkreipiame dėmesį, kad šunys bei kalės gali būti veisiami ir nedalyvavę parodose, jeigu jie turi dviejų LKD teisėjų atliktą veislės apžiūrą su išvada, kad šuo ar kalė tinkami veisti.

Taigi rinkdamiesi šuniuką su kilmės dokumentais, jūs galite būti tikri, kad augintinis tiek savo išvaizda, tiek charakteriu atitiks keliamus veislei reikalavimus, o veisėjai pasirūpino, kad jis būtų išveistas tinkamomis sąlygomis, užtikrinančiomis gyvūnų gerovę.

Be to, kuo kruopščiau rinksitės augintinį, tuo ilgaamžiškesnio draugo galite tikėtis, kurio sveikata nekels rūpesčių ir nereikalaus brangios veterinarijos gydytojų priežiūros.

Toliau pateikiame informaciją apie bigliams pasitaikančius paveldimus susirgimus ir patarimus, kaip galite nuo jų apsaugoti savo augintinį.

Akių ligos. Kai kurios akių ligos bigliams yra paveldimos, todėl reikėtų vengti rinktis šuniukus, jeigu jų tėvams ar seneliams buvo diagnozuota glaukoma (padidėjęs akispūdis), katarakta arba progresuojanti tinklainės atrofija. Kai kurių akių ligų atžvilgiu galima atlikti DNR tyrimus.

Širdies ligos. Bigliai turi polinkį į kai kurias širdies ligas, todėl rekomenduojame tiek veisiamiems, tiek neveisiamiems šios veislės šunims reguliariai tikrinti širdį pas veterinarijos gydytoją. Veisimui rekomenduojama naudoti tik širdies ligomis nesergančius šunis.

Skydliaukės nepakankamumas ir kiti skydliaukės susirgimai. Ši liga dažniausiai užklumpa suaugusius, vidutinio amžiaus šunis. Klinikiniai požymiai pastebimi tik maždaug pusei šia liga sergančių šunų. Vienas būdingiausių požymių – didėjantis svoris, nutukimas. Šunys tampa mieguisti, neaktyvūs, išsišeria (tipiška – išsišėrę abu šonai), oda ima pleiskanoti. Sulėtėja širdies ritmas, pulsas silpnas, šunys tampa jautrūs šalčiui, ieško šiltesnio guolio, gali sutrikti kitų organų veikla. Mokslininkai sutaria, kad genetinis paveldimumas turi įtakos sergamumui hipotiroidizmu biglių veislės šunims, todėl, prieš įsigydami augintinį, pasidomėkite, ar šuniuko tėvai, seneliai ar proseneliai nesirgo skydliaukės ligomis, ar neturėjo antsvorio.

Kitos paveldimos ligos. Veisėjai prieš veisdami biglius gali savo nuožiūra atlikti šuniukų tėvams DNR tyrimus retų paveldimų ligų atžvilgiu ir informuoti jus apie rezultatus. Būkite dėmesingi, jeigu jūsų augintiniui po susižeidimų ar operacijų ilgai nekreša kraujas arba jeigu iki metų amžiaus bigliui diagnozuojama hemolitinė mažakraujystė – tai gali būti genetiniai susirgimai, kuriems patvirtinti arba atmesti taip pat galima atlikti DNR tyrimus.

Pagal užsienio (daugiausia JAV) veterinarijos specialistų tyrimus strp. parengė Rūta Kudelytė

Informacijos šaltiniai:

GEGELIENĖ Jolanta. Atlikti svarbūs biglių tyrimai. https://archyvas.kinologija.lt/?p=18268

BENJAMIN, S. A., et al. Associations between lymphocytic thyroiditis, hypothyroidism, and thyroid neoplasia in beagles. Veterinary Pathology Online, 1996, 33.5: 486-496. http://vet.sagepub.com/content/33/5/486.full.pdf

Beagle health database. http://www.beaglehealth.info/search.php

Dog Breed Health. Beagle. http://www.dogbreedhealth.com/beagle/

Universities Federation for Animal Welfare. Genetic Welfare Problems of Companion Animals. Beagle Hypothyroidism. http://www.ufaw.org.uk/dogs/beagle-hypothyroidism.